Cupa Ligii (Anglia): Suspans nebun pe Anfield

0
406

Jurgen Klopp a trimis în teren, la partida cu Leicester, contând pentru sferturile de finală ale Cupei Ligii, o echipă lipsită de aportul lui Fabinho, Thiago Alcantara, Van Dijk (testaţi pozitiv), Alisson, Alexander Arnold, Mane şi Salah (menajaţi), Robertson (suspendat), Origi (accidentat), dar cu câţiva tineri (Koumetio, Morton). La rândul lor, „vulpile” nu l-au avut pe Fofana (în convalescenţă, după o accidentare gravă), Daley Campbell, Bencovic, Choudhury (indisponibili). În min. 13 Leicester conducea (2-0) prin golurile lui J. Vardy (min. 9, 13) iar la pauză avea 3-1 (mai marcaseră J. Madison min. 33 respectiv Oxlade Chamberlain min. 19). În repriza secundă Diogo Jota introdus în teren a redus din diferenţă (min. 68) iar Takumi Minamono (min. 90+5) au restabilit egalitatea (3-3). La loviturile de departajare „cormoranii” s-au impus (5-4) şi s-au calificat pentru semifinalele competiţiei unde vor întâlni pe Arsenal, în dubla partidă de la 4 şi 11 ianuarie. În cealaltă semifinală se vor întâlni Chelsea (2-0 cu Brentford) şi Tottenham (2-1 cu West Ham).