Premier League: Watford „lanterna roşie” scufundă pe Manchester United

0
483

Manchester United nu se regăseşte şi ieri, pe „Vicarage Road” (21.488 spectatori) a cedat în faţa „lanternei roşii” care pierduse 14 din 15 partide în confruntările directe. Golurile învingătorilor au fost marcate de I. Sarr (min. 50) şi T. Deeney (min. 54 – pen.) într-o partidă de slab nivel fără nici un şut pe spaţiul porţii în prima repriză. Internaţionalul spaniol De Gea a făcut greşeli de necrezut la ambele goluri. Jucătorii lui Ole Gunnar Soljkaer n-au găsit soluţii nici în repriza secundă, când Paul Pogba (min. 54) a intrat în teren după trei luni de absenţă. Manchester United rămâne pe locul 8, la 7 puncte de locul 4 ocupat de Chelsea (32 p). Într-o altă partidă a zilei, Tottenham a cedat (0-2) pe Hotspur Stadium (61.104 spectatori) în faţa celor de la Chelsea (Willian – min. 12 şi 45+4 –pen.). A fost un derby complicat pentru Tottenham, care l-a pierdut pe Heung Min Son (min. 62) eliminat din teren în urma unui duel cu Antonio Rudiger după consultarea VAR. Internaţionalul sud-corean devine primul jucător eliminat de trei ori într-un an după Lee Catarmobole (Sunderland, în 2010). Partida a fost o confruntare între Jose Murinho şi Frank Lampard, care împreună câştigaseră titlul ca antrenor şi jucător între 2004 şi 2007 şi 2013-2015.