România, remiză în Finlanda, în Liga Naţiunilor

0
424

În penultima etapă a Ligii Naţiunilor, România a remizat, scor 1-1, la Helsinki, contra naţionalei Finlandei. Gazdele au deschis scorul prin Pukki, în minutul 12, iar pentru România a marcat Florin Tănase ’52, din pasa lui Nicuşor Bancu. România rămâne neînvinsă în duelurile all-time cu Finlanda, având 9 victorii şi 4 remize.

În celălalt meci din grupă, Bosnia şi Herţegovina a învins cu 1-0 Muntenegru. A marcat Demirovic, în minutul 45+1. În Liga B, Grupa 3, România este pe ultimul loc, cu 4 puncte obţinute în cinci meciuri. Lider este Bosnia, cu 11 puncte, pe locul doi este Muntenegru – 7 puncte şi pe trei se află Finlanda – 5 puncte. Ultima etapă a grupei 3 va avea loc luni: România – Bosnia, Muntenegru – Finlanda, de la ora 21.45.

FINLANDA: Hradecky – Alho, Väisänen, Ivanov, Jensen, Uronen (15. Kairinen ’88) – Valakari (Lingman ’58), Schüller (Niskanen), Kamara – F. Jensen (Källman ’58), Pukki (Pohjanpalo ’75). Selecţioner: Markku Kanerva

ROMÂNIA: Radu – Raţiu, Nedelcearu, Rus, Bancu – R. Marin-cpt. (Cicâldău ‘90+1), M. Marin, Tănase (Stanciu ’66) – Man (Cordea ’66), Alibec (Puşcaş ’66), Sorescu (Drăguş ’79). Selecţioner: Edward Iordănescu.

Arbitru: Carlos del Cerro Grande (Spania).