Dublă de “adio” a lui Neymar contra lui Juventus?

0
350

Înainte de vehiculata plecare la PSG, care ar plăti peste 220 de milioane de euro către Barcelona pentru el, brazilianul Neymar a adus victoria formaţiei catalane în amicalul cu Juventus, de la International Champions Cup, scor 2-1. În reeditarea sfertului de finală din Champions League, Neymar a deschis scorul la capătul primului sfert de oră, pentru ca tot brazilianul să puncteze pentru 2-0, în minutul 26. Tot el a mai obţinut două lovituri libere periculoase, irosite apoi de Messi, în urma uneia brazilianuneymarl având şi un conflict cu Marchisio.

Fără  Dybala şi Higuain în formula de start, campioana Italiei a suferit în atac, dar a dovedit că are probleme şi în apărare, după plecarea lui Bonucci la rivala Milan. Chiellini a redus din diferenţă, printr-o lovitură de cap, în minutul 63. Barca a început cu: Cillessen; Vidal, Pique, Mascherano, Digne; Samper, Rakitic, Iniesta; Neymar, Suarez, Messi.

Pentru Juve au început jocul: Buffon; Lichtsteiner, Benatia, Barzagli, Asamoah; Khedira, Marchisio; Sturaro, Lemina, Bentancur; Mandzukic.

La International Champions Cup, Barcelona le va mai întâlni pe Manchester United şi Real Madrid,  iar Juventus pe  PSG şi AS Roma.