Ştiinţa a fost praf cu Pafos, iar Mitriţă s-a accidentat

0
361

În primul amical din cadrul stagiului de pregătire din Austria, Universitatea Craiova a fost învinsă cu 2-1 de formaţia cipriotă Pafos. Alb-albaştrii au avut o evoluţie modestă şi au pierdut în consecinţă, dar îngrijorător a fost faptul că Mitriţă s-a accidentat în minutul 13, după ce a fost lovit la spate de un adversar într-un duel pentru minge, vedeta Ştiinţei ieşind de pe teren.

Elvir Koljic a deschis scorul în minutul 6, după o fază creată de Vlădoiu şi Creţu. Ciprioţii au egalat în minutul 12, când Pedro Henrique a trimis spectaculos la vinclu de la 16 metri. Twumasi a reuşit golul victoriei lui Pafos, cu un şut din afara careului, în minutul 81, învingându-l pe Silviu Lung junior. Costaricanul Carlos Mora a debutat pe final.

Universitatea Craiova în prima repriză: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Bușe, Benga – Crețu, Petculescu – Bană, Mitriță (16 Houri), Ivan – Koljic.

Universitatea Craiova în repriza a doua: Silviu Lung jr. – Gașpăr, Crețu (60 Zajkov), Badelj, Ndong – Căpățână, Lăpădătescu – D. Barbu, Houri (79 Ninaci), Danciu – Markovic (69 Mora).

Formaţia cipriotă Pafos îi are sub contract pe jucătorii români Adrian Rus şi Vlad Dragomir. Primul nu se află însă în stagiul de pregătire cu echipa din Insula Afroditei, deoarece participă cu naţionala României la Euro 2023. Pafos a terminat campionatul pe locul 5, dar a câştigat Cupa Ciprului, după 3-0 în finala cu Omonia Nicosia, unul dintre goluri fiind marcat de Vlad Dragomir. FC Pafos are un lot ticsit de străini, în special brazilieni, evaluat la 22,1 milioane de euro, antrenat de spaniolul Juan Carlos Carcedo.

FC Pafos a început cu: Neofytos –Melluso, Kvida, Goldar, Bruno Felipe, Jairo, Jair, Valakari, Dalligna, Pedro Henrique a, Joao Pedro Araujo Correia. Au intrat: Greis, Glebs, Monteiro, Pileas, Ioannou, Demetris, Platon, Tankovic, Evzona, Twumasi, Vlad Dragomir, Kalotas.

De la începutul acestei săptămâni, Universitatea Craiova se află într-un stagiu de pregătire în Austria, la Neustift im Stubaital, unde va rămâne până pe 1 iulie. Alb-albaştrii vor mai disputa patru meciuri de verificare. Luni, 24 iunie, Ştiinţa va evolua contra echipei poloneze Legia Varşovia, formaţie cu care Ştiinţa a mai disputat un amical în 2019, tot în Austria, încheiat 3-3. Pe 26 iunie, Universitatea Craiova va întâlni o altă echipă poloneză, vicecampioana Slask Wroclaw. Pe 29 iunie, Universitatea Craiova va întâlni un adversar tradiţional pentru perioada de pregătire, campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad. Pe 30 iunie, în ultimul amical din Austria, Ştiinţa va evolua contra lui FK Jablonec, la care a jucat acum câţiva ani şi Bogdan Vătăjelu.