Euro U21, Franţa a câştigat derby-ul cu Italia

0
612

În derby-ul zilei la Europeanul U21 din România şi Georgia, Franţa a învins, pe Cluj Arena, cu 2-1, selecţionata Italiei. Kalimuendo ’22 şi Barcola ’62 au marcat pentru francezi, iar pentru Italia a înscris Pellegri, în minutul 36. În minutul 83, de la francezi a fost eliminat Bade, câştigător al Europa League cu Sevilla. În aceeaşi grupă, Norvegia a fost învinsă cu 2-1 de Elveţia, tot la Cluj, pe arena “Dr. Constantin Rădulescu”. Ceide (19) a deschis scorul pentru nordici, elveţienii întorcând rezultatul prin Ndoye (36) şi Imeri (56).

În grupa C, Anglia a învins, la Batumi, cu 2-0, Cehia, joc arbitrat de Horaţiu Feşnic. Au marcat Ramsey ’47 şi Smith Rowe ‘90+4. În aceeaşi grupă, la Kutaisi, Germania a remizat cu Israel, scor 1-1. Starul nemţilor, Moukoko, de la Dortmund, a marcat în minutul 26, după ce ratase un penalty în debutul partidei, iar Turgeman a înscris pentru Israel, care au jucat în inferioritate numerică întreaga repriză secundă.