Cupa Confederaţiilor – Remiză convenabilă între Germania şi Chile

0
281

Campioana mondială şi cea a Americii d Sud, respectiv reprezentativele Germaniei şi statului Chile au terminat la egalitate, 1-1, la Kazan, într-un meci din Grupa B a Cupei Confederaţiilor,  competiţie găzduită de Rusia. Chile a deschis rapid scorul, prin Alexis Sanchez (6), iar Nationalmannschaft a egalat pe finalul primei reprize, prin Lars Stindl (41).

Germania: ter Stegen — Ginter,  Mustafi, Suele — Kimmich, Emre Can, Rudy,  Hector —  Goretzka, Draxler — Stindl. Selecţioner: Joachim Loew.

Chile:  Herrera —  Isla, Medel (P. Díaz, 71),  Jara,  Beausejour — Aranguiz ( Silva, 90), M. Díaz, Pablo Hernández —  Vidal — Edu Vargas ( Rodríguez, 81), Alexis Sanchez. Selecţioner: Juan Antonio Pizzi.

Tot în grupa B, selecţionatele Camerunului şi Australiei au terminat la egalitate, 1-1,  la Sankt Petersburg. Campioana Africii a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin André-Frank Zambo Anguissa (45+1), dar australienii,  cei mai buni în confederaţia asiatică, au egalat după pauză prin Mark Milligan (60 — penalty).

Înaintea ultimei etape, Germania şi Chile au 4 puncte, iar Australia şi Camerun – 1 punct. Mai sunt de disputat jocurile: Germania – Camerun şi Chile – Australia.