Cupa Mondială: Portugalia remizează şi rămâne în viaţă

0
259

Aducând egalarea în timpul adiţional, portughezul Varela menţine speranţele calificării echipei sale după partida cu SUA (2-2). Portughezii au deschis scorul prin Nani, chiar în minutul 5, şi ar fi putut majora până la pauză avantajul, dar nu au făcut-o, pentru ca în repriza a doua oamenii lui Jurgen Klismann să egaleze mai întâi prin Jones (min. 64) şi apoi să preia avantajul prin Dempsey (min. 81). Centrarea impecabilă a lui Ronaldo pentru Varela în ultimul minut al timpului adiăţional a lăsat Portugalia în viaţa în grupa G. Dar speranţele lunt mici. Selecţionerul Bento a prezentat o echipă remaniată, prin suspendarea lui Pepe şi accidentările lui Hugo Almeida, Rui Patricio şi Coentrao (forfait pentru restul Cupei Mondiale). Dacă Portugalia se găseşte într-o situaţie delicată după primele două meciuri, asta se datorează şi starului său Cristiano Ronaldo, lipsit de sclipirile aşteptate. În ultimele meciuri al grupei, Portugalia întâlneşte Ghana şi Germania pe SUA, adică Joachim Low îl are adversar tactic pe Jurgen Klismann. Interesant…