Cupa Mondiala: Olanda – Chile 2-0

0
322

Olanda si-a asigurat primul loc in grupa B dupa ce a invins in aceasta seara reprezentativa statului Chile cu scorul de 2-0. Inainte de inceperea partidei, ambele echipe, calificate pentru faza urmatoare a competitiei, aveau cate sase puncte si isi propusesera sa obtina locul intai pentru a evita in optimi Brazilia. Pe Arena Corinthians, din Sao Paulo, batavii au marcat primul gol in minutul 77, prin Leroy Fer, si au stabilit scorul final prin reusita lui Memphis Depay din minutul 92. „Portocala mecanica” incheie faza grupelor cu punctaj maxim si se pregateste de optimi, in timp ce nationala statului Chile a acumulat sase puncte si, foarte probabil, o va intalni pe Selecao in meciul din optimile de finala.