Fotbal: Chelsea merge în finala Cupei Angliei, după un super-meci cu Tottenham!

0
349

Primele clasate în Premier League, Chelsea şi Tottenham, au oferit, sâmbătă, pe Wembley, în faţa a peste 86.000 de spectatori, unul dintre cele mai frumoase meciuri ale acestui sezon, iar echipa lui Antonio Conte s-a calificat în finala Cupei Angliei după ce a şi-a învins rivala din Londra cu 4-2.

Concentrat pe câştigarea titlului, managerul italian i-a strecurat în primul 11 pe Ake şi Batshuayi, începând partida fără vedetele Eden Hazard şi Diego Costa, dar brazilianul Willian i-a oferit un start de vis. Mijlocaşul ofensiv a deschis scorul devreme, în minutul 5, din lovitură liberă, şi a mutat mingea în terenul lui Tottenham. Aflată într-o formă de vis, echipa lui Pochettino a răspuns imediat, prin golgheterul Kane, şi tabela arăta 1-1 încă din minutul 18. Fotbalul spectacol a continuat şi, în minutul 43, Willian şi-a adus din nou colegii în avantaj după ce a transformat cu siguranţă un penalty comis de Son.

Maşinăria lui Tottenham este, însă, croită să nu renunţe. Cu o linie de atac care a produs fotbal de cea mai bună calitate în ultimele luni, Spurs a egalat în minutul 52, prin starul în devenire Dele Alli, iar Conte şi-a dat seama că e nevoie de mai mult pentru a ajunge în finală. Italianul nu a mai stat pe gânduri, i-a aruncat în luptă pe Hazard şi Costa, cei mai buni jucători ofensivi din acest sezon, iar rezultatele au venit în minutul 75, când belgianul a mai dat o măsură a valorii incontestabile şi a dus scorul la 3-2. Cu Tottenham continuând să atace, acelaşi Hazard a pus în scenă, alături de Fabregas, o fază frumoasă, a scos mingea pentru Matic, iar bomba trimisă de sârb (min. 80) nu s-a oprit decât în vinclul porţii lui Lloris.

Duminică, în cealaltă semifinală, se întâlnesc, tot pr Wembley, Arsenal şi Manchester City.