Voleibaliştii Craiovei au cedat greu în fieful campioanei

0
507

Voleibaliştii Craiovei au pus mari probleme campioanei, Arcada Galaţi, atât în semifinala Cupei României, cât şi în primul meci din play-off, disputat marţi seara, în oraşul de la Dunăre, dar ambele dueluri au fost adjudecate de campioană cu acelaşi scor, 3-1. Arbitrii au avut de fiecare dată rolul lor în înclinarea balanţei către liderul la zi al Diviziei A1. Ca şi în Cupă, craiovenii au fost aproape de a câştiga cel puţin două seturi, dar au plecat fără niciun punct de la Galaţi, după ce în setul patru au cedat dramatic, în prelungiri. Scorul pe parţiale: 25-15, 25-27, 33-31, 25-14, după o oră şi 55 de minute de joc.

Au jucat pentru SCMU Craiova: Lică, Bartha, Pupart, Călin, Stojsavljevic, Lupu, Szot, Halilovic, Georgescu şi Diaconescu – libero.

Duminică, de la ora 16, în Sala Polivalentă, SCMU Craiova întâlneşte Dinamo Bucureşti, în etapa a doua din play-off. Clasamentul la zi în play-off: 1. Arcada 65p, 2. Dinamo 56p, 3. Steaua 55p, 4. SCMU Craiova 53p.