La omul sărac…Cronică la Suedia – România

0
481

România a ratat startul în cursa către turneul continental la care este printre organizatori. La Stockholm, în fieful sfert-finalistei Mondialului de anul trecut, tricolorii au jucat şi suedezii au câştigat. Cu 2-1, goluri înlesnite de ai noştri, prea naivi pentru un moment aşa de important. Naţionala lui Contra n-a arătat rău, a fost mai consistentă în joc decât gazdele, mult mai pragmatice însă. Scandinavii au dat două goluri dintr-o centrare şi jumătate în prima repriză, după ce românii n-au fost capabili să-i creeze emoţii lui Olsen cu finalizări din situaţii lucrate, muncite. La pauză, Contra l-a scos pe Mitriţă, absent oricum de pe teren, şi a jucat cu două vârfuri. Nu s-a înşelat, fiindcă Puşcaş a declanşat faza din care Keşeru a marcat, assist-ul fiind al lui Răzvan Marin, o altă mare deziluzie a serii. A debutat şi Ianis Hagi şi a arătat ceva, dar nu trebuia schimbat Puşcaş. Românii parcă s-a temut să forţeze mai mult egalarea. Au făcut-o târziu, în prelungiri, când meritau şi un penalty pentru henţ în careu, dar… la omul sărac, nici arbitrul nu o pune pe var. Din păcate, în astfel de campanii nu prea contează estetica, e importantă tabela, fiind ai câteva ocazii de a agonisi punctele calificării. Iar noi am pierdut deja un tren, mai scoatem din calcul dubla cu Spania, trebuie să fim şi eficienţi, altfel suntem la Euro doar coorganizatori.

Suedia – România 2-1
Au marcat: Quaison (33), Claesson (40) /  Keşeru (58).
Suedia:  Olsen –  Lustig (Krafth, 25; Fransson, 81), Helander,  Granqvist , Augustinsson –  Forsberg (G. Svensson, 68), Seb.Larsson, K. Olsson, Claesson –  Quaison (Isak, 88), Berg. Selecţioner: Janne Andersson.

România: Tătăruşanu 6 –  Manea 5, Grigore 4,  Săpunaru 6, Bancu 7 – T. Băluţă 6 (Ivan, 78) , Marin 5 –  Chipciu 5, Stanciu 6,  Mitriţă 4 (Keşeru, 46) 7 –  Puşcaş 7 (Hagi, 64) 6. Selecţioner: Cosmin Contra.
Arbitru: Michael Oliver 6.