Euro 2020 handbal (M): Se cunosc semifinalistele

0
466

Croaţia – Norvegia şi Spania – Slovenia, aceste sunt semifinalele Euro 2020 la handbal masculin. Partida dintre neînvinsele turneului, Croaţia şi Spania (22-22) –şocul grupei I- a respectat toate promisiunile în „Wienner Stadhalle”. Remiza avantajează Spania, care ocupa primul loc în grupă şi a evitat… Norvegia. A condus la pauză (12-11) şi a avut imediat la reluare un avans de 6 goluri (19-13 –min. 41) graţie lui Alex Dujshebaev (4 goluri în 7 minute), dar croaţii, prin Igor Karacic (10 goluri) au condus, după o revenire formidabilă, în ultimele 2 minute ale partidei (22-21) şi au avut ulrimul atac, irosit din păcate de căpitanul echipei lor Dimagoj Duvnak. Norvegienii lui Sander Sagosen s-au impus în faţa Sloveniei (33-30), rezultat care ar fi avantajat Ungaria, numai că aceasta a pierdut, neverosimil, în faţa Portugaliei (26-34). Vineri, la Stockholm: Spania – Slovenia (19.00) şi Norvegia – Croaţia (21.30), o reeditare a semifinalei CM 2017, adjudecată de nordici (28-25).