JO 2016: România încheie cu 5 medalii la Rio (pe locul 47)! Albert Saritov a adus-o pe ultima dintre ele: bronz la lupte libere

0
274

Albert Saritov a câştigat, duminică seară, în ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Rio, medalia de bronz la lupte libere, după ce la învins cu scorul de 10-0 pe georgianul Elizabar Odikadze, devenind astfel primul sportiv naturalizat care aduce o medalie României. Saritov reprezentase până acest an Rusia.

Aceasta este cea de-a cincea medalie pentru România la Jocurile Olimpice de la Rio, după aurul cucerit de echipa feminină de spadă, argintul cu jucătorii de tenis Horia Tecău şi Florin Mergea şi două medalii de bronz obţinute de Gabriel Sîncrăian la haltere, categoria 85 de kg, respectiv de echipajul feminin de canotaj – opt rame cu cârmaci.

Ultima medalie olimpică a luptelor româneşti, un bronz la categoria 130 de kilograme în întrecerea de greco-romane, luat de Ioan Grigoraş, a fost cucerită în anul 1992.

România a terminat pe locul 47 în clasamentul pe naţiuni, cu 20 de locuri mai jos decât în urmă cu 4 ani, la Londra.