Știința câștigă la Dinamo, după 25 de ani

0
781

Perioada fără victorie pe terenul lui Dinamo s-a încheiat pentru Universitatea Craiova. La 25 de la ultimul succes in fieful câinilor, Știința s-a impus 2-0, după un meci pe care l-am dominat net și care era să fie marcat de o tragedie. Eugen Neagoe, fost jucător al Științei, acum antrenor la Dinamo, a făcut infarct pe banca tehnică în minutul 25. I s-au acordat îngrijiri medicale pe margine și a fost transportat la spital, starea lui fiind stabilizată. Meciul s-a reluat după un sfert de oră, iar până la pauză Bărbuț a deschis scorul, șutând cu stângul după o acțiune personală. Craiova a controlat jocul și în repriza secundă, iar Mihai Roman a făcut 2-0, cu capul, după un șut al lui Ivanov, respins de portar. Circa o mie de fani olteni au sărbătorit la final succesul, după ce în timpul meciului au strigat numele lui Eugen Neagoe. Cornel Papură a folosit formula: Pigliacelli – Borța (Vladoiu), Martic, Acka, Bancu – Mateiu, Ivanov, Cicaldau – Baiaram (Vatajelu), Bărbuț, Roman (Fortes). Craiova are 6 puncte după 2 etape și 4 victorii în 4 meciuri în acest sezon. Joi, oltenii joacă la Gyor turul din Europa League cu Honved Budapesta, iar duminică întâlnesc acasă pe Chindia Târgoviște.