Cupa Mondială: Germania, frânată de Ghana

0
315

În grupa G a Mondialului 2014, la Fortaleza, reprezentativa Germaniei s-a izbit de o „piatră tare”, Ghana, echipă solidă în toate compartimentele, cu care a remizat (2-2). „Nationalmannschaft” conduce grupa cu patru puncte, datorită înfrângerii africanilor de către SUA, în primul meci. Germanii au deschis scorul prin Mario Gotze (min. 51), bine servit de Thomas Muller, dar ghanezii, sfert-finalişti ai precedentului Mondial, au revenit prin Andre Ayew (min. 54) şi, mai mult, au luat şi conducerea prin Asamoah Gyan (min. 63). Egalarea a adus-o Miroslav Klose (min. 71), 36 de ani, cu patru participări la Cupa Mondială (2002, 2006, 2010, 2014), la numai două minute după intrarea în teren, în urma unui corner la care balonul a fost deviat de coechipierul său Benedickt Hoewedes. Atacantul lui lui Lazio a egalat recordul de goluri înscrise de un jucător la mai multe participări la Cupa Mondială – 15 realizări- care aparţinea lui Ronaldo (1998, 2002, 2006). Germania va disputa ultimul său meci din grupa G, contra SUA, joi la Recife, în timp ce Ghana va înfrunta Portugalia la Brasilia. Victima unui ciocniri aeriene, Thomas Muller a părăsit terenul plin de sânge. Antrenorul Joachim Low a declarat că i s-a aplicat un punct de sutură şi nu crede că problema va fi serioasă. În schimb, Low a evocat „probleme musculare” pentru apărătorul Jerome Boateng, înlocuit la pauză.