Dortmund, la o etapă de titlu în Bundesliga

0
431

Borussia Dortmund a profitat de pasul greşit al lui Bayern Munchen şi a trecut pe primul loc în Bundesliga, cu o etapă rămasă de disputat. Echipa lui Edin Terzic s-a impus la Augsburg cu 3-0, după ce gazdele au rămas în inferioritate numerică din minutul 38 al primei reprize. Pe o arenă ticsită cu fani galben-negri, Sebastien Haller, atacantul care a pierdut prima parte a sezonului din cauza problemelor medicale grave, a reuşit o dublă, în minutele 58 şi 84, şi a ajuns la 9 goluri şi 5 assist-uri. Julian Brandt a punctat şi el în minutul 90. Borussia Dortmund are 70 de puncte, urmată de Bayern Munchen, cu 68 de puncte. În ultima etapă, Borussia joacă acasă cu Mainz, îar Bayern se va deplasa la Koln. La egalitate de puncte, Bayern ar deveni campioană la golaveraj, astfel încât Dortmund trebuie să câştige pentru a fi sigură de titlu.