Real Madrid şi-a adjudecat El Clasico

0
120

Deşi a jucat prelungiri şi penalty-uri în Champions League şi a avut o zi mai puţin pentru a pregăti El Clasico, Real Madrid a câştigat acasă derby-ul cu FC Barcelona, revenind de la 1-2 şi impunându-se cu 3-2, iar Bellingham a dat golul decisiv în ultimul minut, ca şi în turul de pe Montjuic. Christensen a deschis scorul pentru catalani, în minutul 6, iar Vinicius Junior a egalat din penalty.  Barcelona a preluat conducerea în minutul 70, prin Firmin Lopez, dar madrilenii au egalat din nou, după numai şase minute, prin Lucas Vazquez. Real Madrid are 17 meciuri consecutive fără înfrângere şi este lider în La Liga, cu 81 de puncte, 11 peste Barcelona, ocupanta locului secund, madrilenii fiind practic campioni.