Benevento, un nou meci istoric în faţa Milanului

0
350

Benevento este lanterna roşie şi este  practic retrogradată, cu destule etape înainte de finalul primului său sezon în Serie A, dar va rămâne cu amintirea a două partide teribile împotriva Milanului. În tur, pe teren propriu, Benevento a egalat la 2 în prelungiri, cu un gol înscris de portarul Brignoli. George Puşcaş marcase primul gol pentru echipa din sudul Italiei.

În retur, pe San Siro, cu Ain Toşca integralist, Benevento s-a impus cu 1-0, gol Iemmello în minutul 29. Gazdele, care au evoluat în superioritate numerică din minutul 80, când Diabate a fost eliminat pentru două “galbene”, nu au reuşit să egaleze. După o serie bună, cu 11 meciuri fără eşec, fosta adversară a Ştiinţei din Europa League are acum şase partide la rând fără victorie în campionat.

În alte meciuri ale zilei în Serie A: Spal – Roma 0-3, Sassollo – Fiorentina 1-0. Duminică seara este programat “Derby scudetto”, Juventus – Napoli, gazdele având 4 puncte avans în clasament.