Liga Campionilor: Super Bayern o striveşte pe Porto (6-1)

0
305

Aseară, la Munchen, pe Allianz Arena, cu stadionul arhiplin, Bayern-ul lui Guardiola a oferit o repriză de fotbal venită parcă din altă galaxie. Privată de absenţa titlularilor incontestabili Robben, Ribbery, Alaba, Bayern Munchen a fost parcă mai motivată ca niciodată. După ce fusese învinsa la Porto (3-1) ,Bayern era obligată să facă “un meci mare” că să poată accede în semifinale. Şi l-a făcut. În prima repriză, Bayern a strivit-o la propriu pe Porto. “Bamm” titrează Bild, făcând referire la golul lui Thiago Alcantara care deschidea scorul (min. 14) după o lovitură de cap, de lângă Maicon, având în vedere că mijlocaşul lui Bayern măsoară 1,74 m pe lângă cei 1,92 m cât măsoară Maicon. A urmat apoi un “Blitzkrieg” al bavarezilor care au dus scorul la un neverosimil 5-0, în 40 de minute. Au marcat pentru nemţi Boateng (min. 22), Lewandowski (min 27, min. 40), Muller (min. 36) şi Xavi Alonso (min. 88). Pentru formația lusitană a înscris Martinez (min. 73). Presa internațională nu îşi găseşte astăzi cuvintele pentru performanța senzaţională a trupei lui Pep Guardiola. Suportul adus de fani a fost unul de necontestat aseară pe Allianz Arena. Gazzetto Dello Sport surprinde momentul si titrează : “Muller între tiffosi, jucatorii lui Bayern în genunchi”. Un moment amuzant l-a avut în prim plan pe antrenorul bavarezilor, Pep Guardiola, căruia i s-a rupt panatalonul de la costum, la 6 minute de la golul lui Alcantara. El Mundo preia declarația lui Pep Guardiola: “pentu semifinale voi avea nevoie de alta pereche de pantaloni”.