Cupa Angliei: Chelsea şi Leicester calificate în semifinale

0
493

Partida dintre Leicester (locul 3, 56 p.) şi Manchester United (locul 2, 57 p) din sferturile de finală ale Cupei Angliei, un adevărat derby, s-a încheiat cu victoria „vulpilor” (3-1). A avut suspans doar un sfert de oră. În rest gazdele au făcut legea prin Kerechi Iheanacho, autorul unei duble (min. 24, 78) şi a unei pase de gol (min. 52) pentru Yuri Tielemans. Pentru Manchester United, destul de apatică, a marcat Mason Greenwood (min. 38). „Vulpile” n-au mai atins semifinalele Cupei Angliei din 1982, pierzând 5 sferturi de finală, ultimile 3 în faţa lui Chelsea (2012, 2018, 2020). Victoria lui Leicester stopează invincibilitatea în exterior a lui Manchester United după 14 luni şi 29 de meciuri (21 victorii, 8 remize). Într-o altă partidă din aceeaşi fază a competiţiei, Chelsea a învins pe Sheffield cu scorul de 2-0 prin golurile realizate de Oliver Norwood (min. 24 – autogol) şi H. Zyech (min. 90+2). În semifinale (17-18 aprilie) se vor întâlni Chelsea cu Manchester City şi Leicester cu Southampton.