Cupa Africii: azi se încheie grupele A şi B

0
208

Duminică, la Cupa Africii, Africa de Sud a dispus de Namibia cu 4-0 în cadrul grupei E. Pentru Bafana Bafana au marcat: Percy Tau din penalti (min. 14), Themba Zwane (25 şi 40) şi Maseko (75). În grupa E conduce Mali, cu 4 puncte, urmată de două formaţii cu câte trei puncte, Africa de Sud şi Namibia, iar Tunisia e pe locul 4, cu un punct.

În grupa F, Maroc a remizat, scor 1-1, cu Republica Democrată Congo. Jucătorul lui PSG, Hakimi, a deschis scorul în minutul 6 pentru “Leii din Atlas”, iar Silas Katompa Mvumpa a egalat în minutul 76 pentru “Leoparzi”. Tot în grupa F şi tot 1-1 s-a încheiat partida dintre Zambia şi Tanzania. Msuva a deschis scorul în minutul 11 pentru tanzanieni, Daka egalând pentru Zambia, în minutul 88. În clasamentul grupei conduce Maroc, cu 4 puncte, urmată de RD Congo şi Zambia, cu câte două puncte, şi de Tanzania, cu un punct.

Programul de azi: Guineea Bissau – Nigeria şi Guineea Ecuatorială – Coasta de Fildeş (ambele de la ora 19, în Grupa A), Mozmabic – Ghana şi Capul Verde – Egipt (ora 22, în Grupa B).