Cupa Regelui: Barcelona învinge pe Atletico Madrid

0
285

În partida-tur din sferturile de finală ale Cupei Regelui, FC Barcelona a învins, aseară, pe Atletico Madrid cu 1 -0, prin golul realizat de Lionel Messi în minutul 85 din penalty. În turul anterior AtleticoMadridtrecuse de Real Madrid (2-0 şi 2-2), iar FC Barcelona se debarasase deElche(5-0 şi 4-0). În urmă cu numai 10 zile, în etapa 18-a din La Liga, Barca se impusese cu 3-1 (Neymar, Suarez şi Messi, respectiv Mandzukici), în faţa aceluiaşi adversar. Aseară, FC Barcelona a dominat teritorial, fără a-şi crea însă, până în minutul 37, vreo mare ocazie de gol: atunci Suarez, servit de Rachitici, s-a aflat singur faţă-n faţă cu portarul Obrak. Posesia balonului era de 70 – 30% pentru FC Barcelona. Echipa lui Diego Simeone s-a apărat însă organizat, până în finalul partidei, încât nădăjduieşte să răstoarne acest “minim vital” dobândit de Barca în primul tur pe Camp Nou.