Eurohandbal (F): Norvegia a strălucit din nou

0
439

Norvegia s-a impus în finala Campionatului European de handbal feminin de la Herning, în faţa Franţei (22-20) şi a devenit noua campioană a Europei. A fost a 8-a victorie consecutivă la acest turneu final pentru coechipierele Norei Mork, revenită după 2 ani de absenţă din cauza accidentărilor, care şi-a adjudecat titlul de golgeter. A fost o finală intensă, între două bune echipe din handbalul feminin european, cu doi antrenori de acum celebri, Thorir Heigersson şi Oliver Krubholz, cu mult suspans în care nordicele cu o mai bună stăpânire de sine şi un portat fabulos, Silje Solsberg (16 mingi apărate din 35 de aruncări) care a deconcentrat pe franţuzoaice, o apărare mobilă şi destulă inspiraţie în atac, n-au putut fi strunite. La pauză Norvegia a condus 14-10, dar în repriza secundă franţuzoaicele au reuşit să egaleze (17-17 min. 50). În minutul 57, Grace Zaadi a primit cartonaşul roşu pentru a treia eliminare. Finalul partidei a fost irespirabil. Sanna Charlotte Solberg Isaksen a dus Norvegia în avantaj (22-20) şi în ultimele secunde ale partidei Nora Mork a ratat o lovitură de la 7 metri dar colegele ei erau deja în extaz. Franţa n-a putut să îşi apere titlul cucerit în 2018, dar se omite faptul că a avut şi noroc, în drumul spre finală, în partida cu Rusia încheiată la egalitate. N-a putut face minuni în faţa lui Stine Ofstedal, metronomul echipei alături de Nora Mork (câte 48 de goluri – 77%). După un mondial ratat în Japonia –locul 13- Franţa a pierdut o finală de care îşi lega multe nădeji, cu 8 luni înainte Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Norvegia ajunge la al 8-lea titlu continental (1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016, 2020). Partida a fost condusă de Viktoria Alpaidze şi Tatiana Bereskina (Rusia).

*

Estelle Nze Minko a fost declarată MVP-ul competiţiei. Echipa campionatului: Sandra Toft (Dan.), Kamilla Harrem (Nor.), Vladlena Bobrovnikova (Rus.), Stine Oftedal (Nor.), Ana Debelic (Cro.), Nora Mork (Nor.), Jovanka Radicevic (Mun.) şi Line Hangsted (Dan.)