Bayern a eliminat-o pe Dortmund din Cupa Germaniei

0
341

Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, după ce a eliminat-o pe rivala Borussia Dortmund, în sferturi, cu 2-1, într-un meci jucat pe Alianz Arena. După două şuturi în bară în debut de meci, bavarezii au deschis scorul prin Boateng, în minutul 12, iar Muller a făcut 2-0 înainte de pauză. Dortumnd a redus diferenţa în minutul 77, prin Yarmolenko şi a forţat egalarea, dar avea să sufere primul eşec cu noul antrenor, Peter Stoger, după două victorii. Borussia disputase finala în ultimele 4 ediţii ale Cupei Germaniei.

Alte rezultate din optimi: Borussia Moenchengladbach – Bayer Leverkusen 0-1, Heidenheim – Eintracht Frankfurt 1-2, Schalke 04 – FC Koln 1-0, Werder – Freiburg 3-2, Mainz – Stuttgart 3-1, Paderborn – Ingolstadt 0-1, Nurnberg – Wolfsburg 0-2.