Campionatul Mondial de Handbal (F): România pe podium!

0
300

Deja sacră în 1999 şi 2011, Norvegia a câştigat aseară al treilea său titlu mondial la handbal feminin învingând fără drept de apel Olanda (31-23), aceasta pentru prima dată în postura de finalistă. Oarecum paradoxal, Olanda avea o înfrângere, la nivelul grupei D, în faţa Rusiei, în timp ce Olanda doar o remiză în faţa Suediei (28-28), tot la nivelul grupei (B). Partida n-a avut încărcătură dramatică, suspans sau alte ingrediente tactice nebănuite şi după zece minute nordicele aveau deja un avans de patru goluri, graţie excelentelor parade ale portarului Grimsbo (23/45 – procentaj 51%), cea mai bună jucătoare a finalei. La pauză (20-9), dubla campioană mondială se pregătea deja de festivitatea de premiere. În repriza secundă olandezele au mai refăcut din diferenţă ajungând la un ecart de cinci goluri, cu zece minute înainte de finalul meciului (26-21). Ele chiar au câştigat repriza secundă (14-11). În faţa unei echipe a Norvegiei cu două superstaruri –  Nora Mork şi Heidi Loke – devastatoare, numai prin ritmul de joc, dar şi prin forţa aruncărilor, singura echipă care s-a ridicat la acelaşi nivel a fost echipa României, „ciupită” şi de brigada de arbitrii slovaci, atunci când trebuia. Norvegia deţine toate marile trofee: dublă campioană olimpică, dublă campioană europeană şi acum triplă campioană mondială. Echipa României a urcat pe podium adjudecându-şi medalia de bronz, prin victoria clară (31-22) în faţa Poloniei. De la locul 10, în 2013, în Serbia, la actuala stare de fapt, s-au întâmoplat nişte lucruri: antrenorul suedez Thomas Ryde, de numai nouă luni la manete, s-a dovedit o soluţie inspirată. În 2006, cu Vyborg câştigase Liga Campionilor. Sigur, România a avut în Cristina Neagu cea mai bună jucătoare a turneului (MVP-ul Mondialului, golgeterul absolut al turneului final – 63 de goluri), fiind cooptată bineînţeles în echipa stelelor. S-a discutat mult despre evoluţia sincopată la nivelul grupei D pentru ca, în optimi, să elimine Brazilia (28-25), deţinătoarea trofeului. Din acel moment echipa şi-a regăsit spiritul de comando, ranforsându-se psihic şi anunţându-şi marile ei disponibilităţi. Handbalul feminin românesc a revenit în actualitate, atrăgând atenţia. Cu două echipe bune de club, un campionat intern destul de articulat, multe jucătoare tinere „în aşteptate”, viitorul  nu sună deloc rău, deşi rămân multe de făcut. Marile puteri ale handbalului feminin (Norvegia, Spania, Rusia, Franţa, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Olanda) vor trage învăţămintele de rigoare din această ediţie a Campionatului Mondial. Echipa-tip a Mondialului 2015: portar: Tess Wester (Olanda); extremă dreapta: Jovanka Radicevic (Muntenegru); inter dreapta: Nora Mork (Norvegia); centru: Stine Oftedal (Norvegia); pivot: Heidi Loke (Norvegia); inter stânga: Cristina Neagu (România); extremă stânga: Valentina Ardean Elisei (România).