Concordia Chiajna – Universitatea Craiova 1-2

Au marcat: Marc 87 / Băluţă 32, Martic 90+2.

Chiajna: Caparco 7 – Albu 5, Manasse 4, Marc 7, Fota 6 – Bucşa 6, Cristescu 5 (81 Pena) – Grădinaru 6, Bawab 4 (46 Bud) 6, Bumba 6 – Batin 5 (74 Deaconu) 6. Antrenor: Ion Moldovan.

Universitatea Craiova: Calancea 6 –  Datkovic 5, Kelic 6, Tiago Ferreira 6 – Martic 7, Mateiu 7,  Screciu 5 (88 Burlacu), Briceag 6 – Gustavo 6, Băluţă 8, Bancu 8 (80 Mihai Roman) 5. Antrenor: Devis Mangia.

Arbitru: Marcel Bârsan 7.

Meciul de la Chiajna a fost unul dintre cele la care trebuie să se raporteze Universitatea Craiova, prin tot ce înseamnă ea în acest moment. O echipă frumoasă, dar încă naivă, încurajată de o galerie fantastică, a câştigat pe terenul unei echipe care a arătat că nu întâmplător adunase 4 succese la rând. Craiova şi-a revendicat aproape  complet prima repriză, în care jucat în jumătatea Chiajnei, dar a marcat numai o dată, prin Băluţă. Căpitanul Ştiinţei a ajuns la 7 goluri în acest sezon, după o fază creată de Mateiu şi la care Briceag a adus mingea pe 6 metri. În partea a doua alb-albaştrii au scăzut ritmul, acceptând dominarea adversarului, iar golul egalizator a venit când părea că nu mai este nimic de rectificat. Una dintre multele faze fixe pe care le-a avut Chiajna a fost tratată superfificial de oamenii lui Mangia şi punctele alunecau din buzunar. Şocul putea fi mai dureros, fiindcă gazdele au avut şi o şansă de 2-1. Ca şi la Iaşi însă, Ştiinţa a revenit şi a câştigat, de această dată chiar dramatic, prin reuşita fabuloasă a lui Martic, al cărui şut cu stângul a trimis mingea unde ţi-e greu să o aşezi şi cu mâna. Şi tensiunea nu s-a stins o dată cu bucuria golului, chiar dacă era al treilea minut de prelungire, fiindcă ilfovenii au mai trimis un şut la o palmă de vinclu.

După cele 3 victorii consecutive în deplasare, cu Timişoara, Iaşi şi Chiajna, Universitatea face 32 de puncte şi urcă pe locul 2, la un pas de liderul CFR Cluj. Urmează debutul în Cupa României, marţi seara, la Braşov, cu Sepsi.