Europa League – Astra câştigă în Cehia cu 2-1, rezultatele serii

0
313

Campioana României, Astra Giurgiu, a învins în deplasare campioana Cehiei, Viktoria Plzen, scor 2-1, în etapa a treia a grupelor Europa League. Alibec a deschis scorul în prima repriză şi tot el a provocat autogolul lui Horava în partea secundă. Gazdele au redus din handicap prin acelaşi Horava, care a marcat pe respingere, după ce Lung junior îi apărase lovitura de pedeapsă din finalul jocului. În celălalt meci din grupă: AS Roma – Austria Viena 3-3. Au marcat: El Shaarawy (2) şi Florenzi, respectiv Holzhauser, Prokop, Kayode. După 3 etape, AS Roma şi Austria Viena au câte 5 puncte, Astra are 3 puncte, iar Plzen are 2 puncte.

Într-un alt joc, Steaua a remizat acasă cu echipa elveţiană de ligă secundă, FC Zurich. Golubovic a deschis scorul, iar Kone a egalat pe final. Osmanlispor a remizat şi ea cu Villarreal, scor 2-2. Rusescu a reuşit o dublă pentru gazde în prima parte, care au fost egalate după pauză de Ndiaye şi Pato. În grupă, Villarreal are 5 puncte, Zurich şi Osmanlispor au câte 4, iar Steaua are 2.

Rezultatele serii în Europa League:

• Celta Vigo – Ajax 2-2 (Fontas 29′, Orellana 82′ / Ziyech 22′, Younes 71′)
  • Hapoel Beer Sheva – Sparta Praga 0-1 (Pulkrab 71′)
  • Internazionale Milano – Southampton 1-0 (Candreva 67′)
  • Konyaspor – Braga 1-1 (Milosevic 9′ / Hassan 55′)
  • FK Krasnodar – Schalke 04 0-1 (Konoplyanka 11′)
  • Slovan Liberec – Fiorentina 1-3 (Sevcik 58′ / Kalinic 8′, 23′, Babacar 70′)
  • Osmanlispor – Villarreal 2-2 (Rusescu 23′, 24′ / N’Diaye 56′, Pato 74′)
  • Qarabag – PAOK Salonic 2-0 (Quintana 56′, Amirguliev 87′)
  • Salzburg – Nice 0-1 (Plea 13′)
  • Şahtior Doneţk – Gent 5-0 (Kovalenko 12′, Ferreyra 30′, Bernard 46′, Taison 75′, Malyshev 85′)
  • Standard Liege – Panathinaikos 2-2 (Junior 45+1′, Belfodil 82′ / Ibarbo 12′, 36′)
  • FC Steaua – FC Zurich 1-1 (Golubovic 63′ / Kone 86′)
  • AZ Alkmaar – Maccabi Tel Aviv 1-2 (Muhren 72′ / Scarione 24′, Golasa 82′)
  • AS Roma – Austria Viena 3-3 (El Shaarawy 19′, 34′, Florenzi 69′ / Holzhauser 16′, Prokop 82′, Kayode 84′)
  • Dundalk – Zenit Sankt Petersburg 1-2 (Benson 52′ / Mak 71′, Giuliano 77′)
  • Feyenoord – Zorya Luhansk 1-0 (Jorgensen 55′)
  • Genk – Athletic Bilbao 2-0 (Brabec 42′, Ndidi 83′)
  • Mainz – Anderlecht 1-1 (Malli 10′ / Teodorczyk 65′)
  • Manchester United – Fenerbahce 4-1 (Pogba – penalty 31′, 45+1′, Martial – penalty 34′, Lingard 48′ / van Persie 83′)
  • Olympiakos – FC Astana 4-1 (Figueiras 25′, Elyounoussi 33′, Seba 34′, 65′ / Kabananga 54′)
  • Viktoria Plzen – Astra Giurgiu 1-2 (Horava 86′ / Alibec 41′, Horava – autogol 64′)
  • Saint Etienne – Gabala 1-0 (Ricardinho – autogol 70′)
  • Rapid Viena – Sassuolo 1-1 (Schaub 7′ / Schrammel – autogol 66′)
  • Young Boys – APOEL Nicosia 3-1 (Hoarau 18′, 52′, penalty 82′ / Efrem 14′)