Copa America: Remiză între finalistele precedentei ediții

0
293

Naționalele din Paraguay și Uruguay au încheiat nedecis, în primul meci al rundei finale din Grupa B, scor 1-1. Celeștii, care îi zdrobeau pe paraguayeni în finala ediției din 2011 (3-0), au deblocat cei dintâi tabela.  Sanchez a executat excelent un corner, iar Gimenez, fundaşul celor de la Atletico Madrid, s-a înălţat superb şi a înscris cu o lovitură de cap (29). Egalitatea a fost refăcută chiar înainte de pauză (44), când, tot în urma unui corner și tot cu lovitură de cap, a marcat Lucas Barrios, acesta găsindu-se capătul unei centrări expediate de Benitez.

După acest rezultat ambele au acces în faza sferturilor de finală, Paraguay cu 5 puncte iar Uruguay cu 4. Grupa va fi câștigată mai mult decât sigur de marea favorită Argentina (4p), care va întâlni în această noapte pe deja eliminata Jamaica (0p). Dacă  jamaicanii nu vor produce vreun cataclism, aruncând pe Messi și compania pe 3, Uruguay – Chile e primul șoc al sferturilor de finală. Gazdele chiliene au câștigat Grupa A după ce au zdrobit cu 5-0 pe următoarea clasată Bolivia. În cealaltă partidă, Ecuador și-a procurat de doi bani speranțe, după ce a trimis acasă Mexicul (2-1), acumulând trei puncte. Asta deoarece în top 8 se califică primele două echipe din cele trei grupe, plus cele mai bune două locuri trei. Uruguayul a făcut-o deja, iar Ecuadorul, și cu un golaveraj slab (4-6), rămâne să spere la măcar o victorie la minimum două goluri în teribilele partide din Grupa C, Columbia (3p) – Peru (3p) și Brazilia (3p) – Venezuela (3p) – deseară de la 22:00, resoectiv 0:30.