CM U-20: Serbia, campioana lumii

0
318

Reprezentativa de tineret (Under 20) a devenit, ieri, dimineaţă, la Auckland, în Noua Zeelandă, campioana lumii, după o finală dramatică, cu prelungiri, în compania Braziliei, la 28 de ani după titlul cucerit de Iugoslavia (generaţia Robert Prosinecki, Zvonomir Boban , Davor Suker, Predrag Mijatovic) în 1987, în Chile. Echipa antrenată de fostul internaţional Veliko Paunovic trecuse în semifinale de reprezentativa statului Mali (2-1) tot după prelungiri, iar Brazilia spulberase Senegalul (5-0). A fost o semifinală cu mult suspans, ambele echipe dorindu-şi cu ardoare trofeul. Adevărate minuni, anunţând mare clasă, a săvârşit portarul Predrag Raikovic, jucătorul lui Steaua Roşie Belgrad. În minutul 70, Stanişa Mandic, la o centrare a lui Nemanja Maksimovic, sub contract cu Astana, a deschis scorul. Trei minute mai târziu brazilianul Andreas Pereira a egalat şi s-a intrat în prelungiri, sub o ploaie torenţială. Ultimul sfert de oră a fost nebun şi după ce Maksimovic a lovit transversala (min. 109), iar portarul Raikovic a deturnat o „rachetă” a lui Joao Pedro, acelaşi Maksimovic angajat în adâncime a trecut balonul printre picioarele unui apărător brazilian şi a marcat golul victoriei (min. 118). La Belgrad, bucuria a fost teribilă, mai ales că titlul de campioană a lumii „pică” într-un moment nefast al fotbalului sârb. Aseară, reprezentativa de tineret U-21 a Serbiei a pierdut (0-4) în faţa Cehiei, după ce remizase cu Germania (1-1) în primul meci al grupei A. Cum de 40 de ani această competiţie U-20 anunţă viitoarele staruri ale fotbalului mondial, de această dată jucătorul competiţiei a fost declarat Adam Traore (Mali/Lille). De-a lungul anilor, trofeul a mai revenit unor mari jucători: Diego Maradona (1979), Robert Prosineski (1987), Luis Figo (1991), Xavi Hernandez (1999), Lionel Messi (2005), Sergio Aguero (2007) şi Paul Pogba (2013). Finala mică, sută la sută africană, a revenit echipei statului Mali (3-1 cu Senegal).