Tenis – Roma (WTA): Simona Halep vs Elina Svitolina, în finală

0
354
MADRID, SPAIN - MAY 13:  Simona Halep of Romania celebrates defeating Kristina Mladenovic of France in the final during day eight of the Mutua Madrid Open tennis at La Caja Magica on May 13, 2017 in Madrid, Spain.  (Photo by Julian Finney/Getty Images)
MADRID, SPAIN – MAY 13: Simona Halep of Romania celebrates defeating Kristina Mladenovic of France in the final during day eight of the Mutua Madrid Open tennis at La Caja Magica on May 13, 2017 in Madrid, Spain. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

În finala de astăzi (ora 14.00) a turneului de tenis de la Roma, dotat cu premii în valoare de 2,7 milioane euro, Simona Halep va juca împotriva ucrainiencei Elina Svitolina (22 de ani – locul 11). Ucrainianca a profitat de abandonul câştigătoarei de anul trecut a Roland Garros, Garbine Muguruza, acesta acuzând probleme medicale, după 22 minute de joc, la scorul de 4-1 pentru adversara sa. Titrată deja anul acesta la Taipei, Dubai şi Instanbul, ucrainianca speră în a patra coroană, dar Simona Halep, după victoria în faţa olandezei Kiki Bertens (7-5; 6-1) pare favorită.

Finala masculină îi va opune lui Novak Djokovici pe Alexander Zverev, aflat pentru prima dată într-o finală de Masters 1000. Novak Dkokovici, după victoriile la Martin Del Potro (6-1; 6-4) într-o oră şi 32 de minute, în sferturile de finală şi apoi Dominic Thiem (6-1;6-4) în 59 de minute, în semifinale, pare la cel mai bun nivel al său.