Man United, Ajax, Celta şi Lyon, în semifinalele Europa League

0
334

Manchester United, Ajax Amsterdam, Celta Vigo şi Olympique Lyon sunt semifinalistele Europa League. Trei dintre ele au avut nevoie de timp suplimentar în manşa a doua a sferturilor pentru a obţine calificarea.
Celta Vigo a fost prima echipă ajunsă în penultima fază. După ce a câştigat acasă cu 3-2, a remizat, scor 1-1, în deplasare, cu RC Genk, formaţie care eliminase Astra Giurgiu în 16-imi. În 5 minute s-au marcat ambele goluri, Sisto (63) dechizând scorul pentru galicieni, iar Troussard a egalat apoi, dar belgienii nu au mai reuşit şi golul de semifinale.
Manchester United s-a impus cu 2-1 pe Old Trafford în faţa belgienilor de la Anderlecht Bruxelles, după prelungiri. În tur fusese 1-1. Ca şi atunci, Mkhtariyan (10) a înscris pentru echipa lui Mourinho, egalată până la pauză de reuşita algerianului Hanni (32). Puştiul Rashford a punctat în minutul 107 pentru calificare. Chipciu a fost titular şi a fost schimbat, iar Stanciu a intrat în repriza a doua.
Schalke 04 a împins în prelungiri dubla cu Ajax, după 0-2 în deplasare, nemţii având acelaşi avantaj, datorită lui Goretzka şi Burgstaller. A fost chiar 3-0 în prelungiri, gol marcat de Caligiuri (101), dar Ajax, deşi în inferioritate numerică, a marcat prin Viergever (111) şi Younes (120) şi merge în penultimul act.
Duelul cel mai controversat, după incidentele din tur din tribune, a fost cel dintre Beşiktaş şi Lyon, care a avut nevoie de lovituri de departajare. După 2-1 în tur pentru francezi, turcii au câştigat acasă cu acelaşi scor, dublă Talisca (27, 58), respectiv Lacazzette (34). S-a ajuns la penalty-uri, unde s-a mers cap la cap preţ de 6 lovituri de echipă. Beşiktaş a irosit însă apoi două lovituri la rând, prin sârbii Tosic şi Mitrovic, iar după ce Jallet a ratat prima şansă, Gonalons a dat lovitura câştigătoare pentru Lyon, care a ajuns în semifinale.