Fundaşii uruguayeni ai lui Atleti au învins Juve

0
315

Atletico Madrid a luat o opţiune importantă de calificare în sferturile Champions League, după ce a învins-o cu 2-0 pe Juventus în prima manşă a optimilor, pe arena proprie, Wanda Metropolitan, unde se va disputa şi finala Champions League. Stoperii uruguayeni ai gazdelor, Gimenez şi Godin, au marcat pe final, în urma unor faze fixe. Atetico mai avusese un gol anulat de VAR, pentru fault al lui Morata la Chiellini. În prima repriză, un penalty acordat pentru fault la Costa a fost anulat tot prin intermediul VAR. Diego Simeone nu va putea conta în retur pe Thomas Partey şi pe Diego Costa, ambii suspendaţi.

Atletico Madrid: Oblak – Juanfran, Giménez, Godín, Filipe – Thomas (Lemar 61), Saúl, Koke (Correa 67), Rodrigo – Diego Costa (Morata 58), Griezmann
Juventus: Szczesny – De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro – Bentancur, Pjanic, Matuidi – Dybala (Bernardeschi 80), Mandzukic, Ronaldo.