City, remontada în inferioritate numerică

0
352

În optimile Champions League, Manchester City a dispus în deplasare de Schalke 04 cu  3-2, revenind de la 1-2 în inferiritate numerică. La Gelsenkirchen, Sergio Aguero (18) a deschis scorul, dar la pauză gazdele conduceau cu 2-1, graţie dublei algerianului Nabil Bentaleb (38, 45), ambele din penalty. Prima lovitură a fst acordată cu ajutorul VAR. După ce Otamendi a fost eliminat (68), City a marcat de două ori Leroy Sane (85), din lovitură liberă, a înscris împotriva fostei sale echipe, la câteva minute după ce a intrat, iar Raheem Sterling (90) a stabilit scorul final. Fernandinho şi Otamendi vor rata meciul retur, pe 12 martie, la Manchester.

Schalke: Fahrmann – Caligiuri, Bruma, Sane, Nastasic, Oczipka – Serdar, Bentaleb, McKennie (Skrzybski 77) – Uth, Mendyl (Burgstaller 65)

Manchester City: Ederson – Walker, Otamendi, Laporte – De Bruyne, Gundogan, Fernandinho, D. Silva (Kompany 70) – Sterling, Aguero (L. Sane 78), B. Silva.