Norvegia a cucerit titlul mondial la handbal feminin

0
469

Norvegia a devenit campioană mondială la handbal feminin pentru a patra oară în istorie, după ce s-a impus în ediţia 2021, disputată în Spania. În finală, nordicele au avut o primă repriză de coşmar, fiind conduse cu 16-12 de Franţa. În primele 3 minute ale părţii secunde, Norvegia a recuperat diferenţa şi a defilat pe teren până la final, câştigând cu 29-22, scorul reprizei a doua fiind astfel 17-6 pentru Mork & compania.

Pentru Norvegia au marcat Henny Reistad 6 goluri, Nora Mork 5, Stine Bredal Oftedal 5, Kari Brattset Dale 5, Malin Aune 3, Veronica Kristiansen 2, Sanna Solberg 2, Marit Jacobsen 1. În poartă, Silje Solberg a făcut o parte secundă excelentă, terminând cu procentaj de 50 % mingi apărate.

Norvegia are în palmares atât titlul mondial, cât şi cel european, cucerit anul trecut. Nordicele au mai câştigat titlul mondial în 1999, 2011 şi 2015, precedenta ediţie revenind Olandei.

În finala mică, Danemarca s-a impus în faţa gazdei turneului final, Spania, cu scorul de 35-28 (16-13).

România s-a clasat pe locul 13 la Mondialul din Spania.

MVP-ul ediției a 25-a a Campionatului Mondial a fost pivotul norvegian Kari Brattset Dale, de la Gyor, fosta adversară a SCM Craiova în finala Cupei EHF, atunci când evolua la Vipers.

Nathalie Hagman (Suedia) a fost golgheterul Campionatului Mondial cu 71 de goluri.