Olanda câştigă in extremis grupa din Liga Naţiunilor

0
367

Cel mai scump fundaş din lume, Van Dijk, de la Liverpool, a adus calificarea Olandei în Final Four-ul Ligii Naţiunilor, prin golul marcat în minutul 90+1 la Leipzig, în meciul Germania – Olanda, terminat 2-2. Gazdele conduceau cu 2-0 după 20 de minute, Werner marcând din nou pe terenul propriu, RedBulla Arena, iar Sane a dublat avantajul. Şi la acest rezultat Germania era retrogradată în Liga B, dar Franţa ar fi câştigat grupa. Promes a redus din handicap în minutul 85, iar Van Dijk a punctat decisiv pentru ca Olanda să câştige grupa. Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan.

Olanda, Portugalia, Elveţia şi Anglia vor disputa Final Four-ul Ligii Naţiunilor.

Meciurile de luni

LIGA A

Germania – Olanda 2-2 (Werner 9, L. Sane 20 / Q. Promes 85, Van Dijk 90+1) – Grupa 1