Real Madrid, învinsă în Baleare

0
399

Real Madrid a suferit prima înfrângere a sezonului cu un gol primit după doar șapte minute din deplasarea din Insulele Baleare, pentru meciul cu Mallorca, din etapa a 9-a. Real a terminat și cu un om în minus după două galbene încasate de Odriozola.

Atletico Madrid a remizat, scor 1-1, cu Valencia, pe Wanda Metropolitano. Diego Costa a deschis scorul, din penalty, iar Dani Parejo a egalat.  În minutul 90, Valencia a rămas în 10 oameni, după eliminarea sud-coreeanului Kangin Lee.  Ambele echipe joacă săptămâna viitoare în grupele UEFA Champions League.

Barcelona s-a impus, cu 3-0 la Eibar. Griezmann a deschis scorul dupa 13 minute şi a pasat pentru golul de 2-0 marcat de Messi in minutul 58. Argentinianul a contribuit şi el la reusita lui Suarez din minutul 66.

Într-un alt meci, Getafe – leganes 2-0. Barcelona este noul lider din La Liga, cu 19 puncte, urmată de Real Madrid, 18 puncte, şi Granada, 17 puncte.