Victorie a la Pirus pentru Barcelona, care-l pierde pe Messi

0
431

FC Barcelona s-a impus cu 4-2 în derby-ul primelor două clasate din Primera, contra Sevillei, dar a fost un succes a la Pirus, catalanii pierzându-l pe Lionel Messi. În minutul 16, când Barca conducea deja cu 2-0, iar Messi marcase un gol, pe celălalt înscriindu-l Coutinho, căpitanul gazdelor s-a ciocnit de Vazquez şi a căzut rău, pe mâna dreaptă, fiind  nevoit să părăsească terenul. Lui Messi i s-a pus un bandaj la mână și a fost surprins cu lacrimi în ochi. Leo a primit îngrijiri medicale șapte minute, înainte să fie înlocuit de Valverde. Starul argentinian a suferit o hiperextensie la mâna dreaptă și poate lipsi între 10 și 15 zile, pierzând astfel El Clasico, programat duminica viitoare, de la ora 17.30. Ultimul El Clasico în care nu au evoluat Messi şi Ronaldo s-a disputat în 2007.

În meciul cu Sevilla, au mai înscris Suarez din penalty, şi Rakitic, iar Sarabia şi Muriel au punctat pentru andaluzi.

În alte meciuri ale zilei din Primera: Real Madrid – Levante 1-2, Villarreal – Atletico Madrid 1-1, Valencia – Leganes 1-1.

Clasament după 9 etape: 1. Barcelona 18p, 2. Alaves 17p, 3. Sevilla 16p, 4. Atletico 16p, 5. Real Madrid 14p.