Spania, campioană mondială la fotbal feminin

0
298

Naţionala Spaniei este noua campioană mondială la fotbal feminin, după ce a câştigat finala ediţiei desfăşurate în Australia şi Noua Zeelandă, scor 1-0, contra Angliei. Ibericele au controlat partida de la Sydney şi au marcat prin fundaşul stânga Olga Carmona, în prima repriză. Aceasta a fost comparată imediat cu Andres Iniesta, cel care a punctat în finala din Africa de Sud, în 2010, pentru primul titlu mondial al Spaniei.

Decarul la Roja, Jennifer Hermoso, a ratat un penalty în partea secundă, dictat după consultarea VAR, pentru un henţ în careu. Deşi starul Alexia Putellas, dublă câştigătoare a Balonului de Aur, a intrat pe teren abia în minutul 90 şi a evoluat numai în cele 13 minute de prelungire acordate, Spania s-a impus fără probleme şi a cucerit trofeul în premieră.

Selecţionerul Jorge Vilda a mizat  în finală pe: Coll – Battle, Paredes, Codina (73 Andres), Carmona – Bonmati, Abelleira, Hermoso – Redondo (60 Hernandez), Parallero, Caldentey (90 Putellas).

Ibericele au terminat pe locul 2 în grupă, unde au cedat cu 4-0 în faţa Japoniei, apoi au eliminat Elveţia (5-1), Olanda (2-1, după prelungiri) şi Suedia (2-1), adjudecându-şi şi finala cu Anglia (1-0). Golgheterul turneului a fost nipona Hinata Miyazawa, cu 5 goluri.