Victorie categorică a lui Dortmund la debutul în noul sezon

0
353

dortmundBorussia Dortmund a început în forţă noul sezon din Bundesliga. După victoria cu 3-1 a campioanei Bayern Munchen din derby-ul cu Bayer Leverkusen, echipa lui Peter Bosz a câştigat la scor pe terenul lui Wolfsburg, cu 3-0. Fără Ousmane Dembele, care îşi forţează transferul la Barcelona şi a fost trimis la echipa secundă după ce nu s-a prezentat la un antrenament, Borussia a marcat în prima repriză prin Pulisic (min. 22) şi Bartra (min. 27). Golgheterul Pierre-Emerick Aubameyang a “închis” tabela în minutul 60. Atacantul gabonez în vârstă de 28 de ani a fost cel mai bun marcator al sezonului trecut din campionatul Germaniei, cu 31 de reuşite. Alexandru Maxim a fost titular pentru noua sa echipă, Mainz, însă a fost înlocuit în minutul 66 cu Quaison şi nu a putut evita eşecul cu 1-0 de pe teren propriu cu Hannover. În alte meciuri din prima etapă, Hoffenheim a învins-o cu 1-0 pe Bremen, Hamburg a trecut cu acelaşi scor de Augsburg, Hertha s-a impus cu 2-0 contra lui Stuttgart, iar Schalke a învins-o pe RB Leipzig.