Liga Europa, play-off, manșa tur: Astra răstoarnă spectaculos rezultatul, Steaua se face de râs înainte de vizita pe Extensiv

0
277

Astra Giurgiu a câștigat cu 3-2, pe teren propriu, contra olandezilor de la AZ Alkmaar, rezultat stabilit încă de la pauză și după ce vizitatorii au avut 2-0 încă din primul sfert de oră. Au marcat Boldrin (25), Alibec (41) și Dandea (45+3), respectiv Henriksen (11) și Hanssen (13):

În schimb, Steaua, adversara Universității de duminică, a suferit o înfrângere severă pe Arena Națională, scor 0-3 cu  norvegienii de la Rosenborg. Toate reușitele au venit după pauză și au purtat semnăturile lui Mikkelsen (61), Helland (67) și Jensen (90+3).

Steaua a aliniat echipa: Cojocaru – Alcenat (Iancu 75), Papp, Toșca, Guilherme – Filip, Muniru (Tahar 69) – Ad. Popa, Hamroun (Stanciu 46), Chipciu – Tade.