Man City şi Inter completează careul de aşi al UCL

0
469

Favorite certe după rezultatele din prima manşă a sferturilor, Manchester City şi Inter Milano s-au calificat în semifinalele Champions League. După ce s-a impus cu 2-0 în deplasare, Inter Milano a remizat pe teren propriu, scor 3-3, cu Benfica Lisabona, goluri: Barella 14, L. Martinez 66, Correa 78 / Aursnes 38, Antonio Silva 86, Musa 90+5.

Cu avans de 3 goluri după meciul tur, Manchester City s-a calificat în semifinale, după ce a terminat la egalitate cu Bayern Munchen, 1-1, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor. Haaland a ratat un penalty în prima repriză, dar a deschis scorul în minutul 58. Kimmich a egalat din penalty (83).

S-au stabilit semifinalele actualei ediții: Real Madrid – Manchester City și AC Milan – Inter. Partidele din penultimul act al competiției se vor desfășura la 9 și 10 mai – turul și 16 și 17 mai – returul