Cupa Angliei: Deloc o surpriză, Manchester City-out

0
432

În optimile de finală ale Cupei Angliei, Wigan din League One (al treilea eşalon) a eliminat aseară (1-0) liderul Premier League, gomoasa Manchester City. Dar astfel de întâmplări în Cupa Angliei nu sunt deloc o raritate. Unicul gol al partidei a fost marcat de nord-irlandezul Will Grigg (min. 79). La sfârşitul primei reprize fundaşul lateral al lui Manchester City a fost eliminat pentru un fault asupra lui Max Power. Wigan a avut o posesie de…17% şi a efectuat doar 183 de pase faţă de 845 ale adversarei sale. A şutat doar de patru ori spre poartă, faţă de 25 de tentative ale lui Manchester City, care a avut o ploaie de cornere. Pentru Pep Guardiola este a doua înfrângere de la începutul anului şi tot al doilea meci din carieră pierdut contra unei echipă dintr-o ligă inferioară, dar în ianuarie 2011, când Barca a pierdut la Betis s-a calificat totuşi mai departe. La 17 martie a.c, în sferturile Cupei Angliei se vor întâlni: Leicester-Chelsea, Manchester United-Brighton, Wigan Athletic-Southampton, Sheffield/Swansea – Rochadale/Tottenham.