Messi şi Ronaldo, duel inedit, în Arabia Saudită

0
312

PSG a câştigat cu 5-4 meciul demonstrativ de la Riad, contra lui Riad Season Team, o selecţionată cu jucători de la cele mai bune echipe saudite, Al Nassr şi Al Hilal. A fost, cel mai probabil, ultimul duel, deşi amical, între Messi şi Ronaldo, în care argentinianul a deschis scorul, iar portughezul a reuşit o dublă. Golurile echipei franceze au fost marcate de Messi (3′), Marquinhos (43′), Ramos (53′), Mbappé (60′) şi Ekitike (78′), iar pentru Riad Season Team au marcat Cristiano Ronaldo (34′ – penalti, 45+5′), Soo (57′) şi Talisca (90+3′).

Cristiano Ronaldo adebutat cu această ocazie la Al-Nassr, a fost căpitan şi a fost înlocuit în minutul 61, fiind declarat jucătorul meciului, în timp ce Messi a fost schimbat în minutul 63. Cel mai scump bilet la acest meci, numit biletul “Beyond Imagination”, a fost cumpărat prin licitaţie de magnatul saudit Musheref al-Ghamdi pentru 2,4 milioane de euro, sumă care va fi donată