Calificare dramatică pentru Halep

0
342

Patru ore fără un sfert a durat meciul dintre Simona Halep şi americanca Laureen Davis, câştigat de liderul mondial cu 4-6, 6-4, 15-13, în turul 3 al turneului de Mare Şlem de la Melbourne. Halep a trecut peste durerea de la gleznă, a salvat 3 mingi de meci şi a jucat cel mai lung meci din cariera ei. Davis a avut 11-10 şi 40-0 în decisiv, dar nu a reuşit să încheie meciul, setul 3 durând 2 ore şi 22 de minute. De altfel, a fost meciul cu cele mai multe game-uri din circuitul feminin, egalând sfertul de finală de la Roland Garros, din 1996, dintre americanca de culoare Chanda Rubin şi Arantxa Sanchez Vicario, din Spania.

“Nici nu mai ştiu cât am alergat, nu mai am muşchi, nu-mi mai simt glezna, sunt aproape moartă, dar sunt fericită pentru victorie şi calificarea în turul 4″ a spus Halep la final. ” A fost un efort magnific al celor două fete, o luptă teribilă, sunt foarte mândru de Simona” a declarat antrenorul ei, australianul Darren Cahill.

În optimile de finală, Simona Halep o va întâlni pe nipona Naomi Osaka.

În schimb, Ana Bogdan a fist eliminată în turul 3 de americanca Madison Keys, scor 6-3, 6-4.