Fotbal – Cupa Spaniei: După un deceniu, Barca bate pe „Anoeta”

0
345

Fără victorie pe „Anoeta” din 2007, Barcelona a întrerupt acest veritabil complex joi seară, când a învins pe Real Sociedad cu 1-0, în manşa  tur a sferturilor Cupei Spaniei. Unica reuşită a venit în minutul 21, din partea lui Neymar, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Într-un alt meci al zilei. Atletico Madrid şi-a asigurat într-o proporţie covârşitoare prezenţa în penultimul act, după 3-0, pe teren propriu cu Eibar (goluri: Griezmann 28, Correa 60, Gameiro 68).

În celelalte dispute, programate miercuri, Celta a produs marele şoc şi s-a impus cu 2-1 în fieful Realului (Iago Aspas 64, Jonny Castro 70 / Marcelo 69), iar Alaves cu 2-0 la Alcorcon (goluri Ibai Gomez 90. 90+4). Manşa retur va avea loc între 24 şi 26 ianuarie.