Juve bate în prelungiri, la debutul lui CR7

0
313

În prima etapă din Serie A, Juventus s-a impus printr-un gol marcat în prelungirile meciului de la Verona, cu Chievo, scor 3-2 pentru campioni. Cristiano Ronaldo a debutat oficial pentru Bătrâna Doamnă, fiind folosit vârf pe tot parcursul jocului. De asemenea, neamţul Emre Can şi portughezul Joao Cancelo s-au aflat la debut pentru Juve, în timp ce Bonucci a revenit după un an la Milan.

Khedira a deschis scorul în minutul 3, dar Stepinski a egalat până la pauză. Gazdele au intrat în avantaj în min. 57, după un penalty executat de Giaccherini. Juve a revenit, după ce Bani a deviat în propria poartă o centrare expediată de Bernardeschi în şase metri. Acelaşi Bernardeschi a punctat în minutul 90+3, după o fază creată de Alex Sandro.

Allegri a utilizat formula: Szczesny – Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro – Khedira (E. Can 84), Pjanic – Cuadrado (Bernardeschi 56), Dybala, D. Costa (Mandzukic 64) – C. Ronaldo.

Într-un derby din prima rundă, Napoli, la debutul lui Ancelotti pe banca tehnică, a învins-o în deplasare cu 2-1 pe Lazio. Immobile a deschis scorul pentru gazde, dar Milik şi Insigne au punctat pentru partenopei. Ştefan Radu a fost integralist la Lazio, iar Chiricheş a rămas pe banca lui Napoli.