Niponii s-au revanşat în faţa Columbiei, după 4 ani

0
345

În urmă cu 4 ani, la Mondialul din Brazilia, naţionala Columbiei a zdrobit Japonia, scor 4-1, goluri marcate atunci de: Jackson Martinez (2), James Rodriguez şi Cuadrado, respectiv Okazaki. Cu prima ocazie, Mondialul din Rusia, în Grupa H, niponii şi-au luat revanşa, profitând că au jucat aproape tot meciul în superioritate numerică. În minutul 4, stoperul lui Espanyol, Carlos Sanchez, a blocat cu braţul şutul lui Kagawa după ce Ospina îl blocase pe jucătorul lui Dortmund, care a şi transformat penalty-ul. Sanchez a fost eliminat de slovenul Damir Skomina, acesta fiind primul cartonaş roşu acordat la această ediţie a Cupei Mondiale.

Selecţionerul argentinian al Columbiei, Jose Pekerman, a luat nişte decizii ciudate: i-a lăsat pe bancă pe James Rodriguez şi Carlos Bacca, iar Cuadrado a fost schimbat după numai o jumătate de oră. Şi totuşi, sud-americanii au revenit atac şi au egalat dintr-o lovitură liberă executată pe sub zid de mijlocaşul lui Porto, Quintero, portarul Kawashima bâbâindu-se la intervenţie.

În partea secundă, James şi Bacca au apărut pe teren, dar a fost o repriză dominată de asiatici. Toate cele trei goluri ale meciului aveau să vină din faze fixe, fiindcă Osako a reluat cu capul din mijlocul careului, în urma unui corner, aducând victoria şi revanşa “samurailor albaştri”.

Columbia – Japonia 1-2 (Quintero 39 / Kagawa 6 pen., Osako 73)

• Columbia: Ospina – Arias, D. Sanchez, Murillo, Mojica – C. Sanchez, Lerma – Cuadrado (Barrios 31), Quintero (59 James Rodriguez), Izquierdo (70 Bacca) – Falcao. Antrenor: Jose Pekerman.
  • Japonia: Kawashima – Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Hasebe, Shibasaki (80 Yamaguchi) – Haraguchi, Kagawa (70 Honda), Inui – Osako (85 Okazaki). Antrenor: Akira Nishino.