Cupa Confederaţiilor: Remiză pentru Portugalia, succes pentru Chile

0
293

Portugalia, campioana Europei, şi Mexicul, deţinătoarea titlului în zona CONCACAF, au terminat la egalitate, 2-2, la Kazan, în Grupa A a Cupei Confederaţiilor, competiţie găzduită de Rusia. Lusitanii au condus de două ori, prin golurile înscrise de Ricardo Quaresma (34), Cedric Soares (86), dar mexicanii au revenit de fiecare dată şi au egalat, prin Javier Hernandez (42), respectiv Hector Moreno (90+1).

Chile a învins formaţia Camerunului cu 2-0, la Moscova, în Grupa B. Campioana Americii de Sud a câştigat astfel primul său meci la Cupa Confederaţiilor, la mai puţin de o săptămână de la eşecul cu România, 2-3 la Cluj-Napoca, în meci amical. Succesul sud-americanilor s-a conturat în ultimele zece minute de joc. Vidal a deschis scorul în min. 81, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Alexis Sanchez. În prelungiri, Vargas a marcat după o ratare a lui Sanchez, iar golul a fost validat după consultarea cu arbitrii video, în primă fază asistentul acordând ofsaid. Înaintea partidei de la Moscova a avut loc omagierea lui Marc-Vivien Foe, fotbalist camerunez care a decedat pe teren la semifinala competiţiei din 2003, dintre Camerun şi Columbia, în Franţa.

Astăzi va avea loc şi celălalt meci din Grupa B, Germania — Australia, la Soci (18,00).