Încă un meci „sucit”! Secretul revenirii Belgiei, dezvăluit de Fellaini

0
317

Belgia a debutat cu o victorie la CM, însă echipa lui Marc Wilmots a trecut prin mari emoţii, după ce Algeria a condus la pauză cu 1-0, graţie unui penalty transformat de Feghouli.

Până aici, mai întorseseră rezultatul, Costa Rica, Elveţia şi Coasta de Fildeş.

Introdus în repriza secundă, în locul lui Dembele, Maroune Fellaini a deschis drumul spre victoria belgienilor, la numai cinci minute după intrarea pe teren, perforând defensiva “vulpiilor deşertului” cu o lovitură de cap, graţie unei pase a lui De Bruyne.

Dries Mertens, servit de Hazard, a adus toate punctele Belgiei, cu un şut din suprafaţa de pedeapsă, în minutul 80. La fel ca Fellaini, jucătorul lui Napoli a fost introdus în a doua parte a meciului.

În prima repriză, jocul de atac al Belgiei, atât de lăudat, şi pe bună dreptate, a suferit teribil, iar Fellaini a dezvăluit care a fost cheia revenirii spectaculoase.

“Antrenorul Marc Wilmots a făcut o criză de nervi la vestiare, ne-a spus ce am greşit în jocul nostru. El mi-a cerut să joc al doilea atacant. Apoi, am avut mai multe ocazii, am pus presiune, iar asta a făcut diferenţa. Victoria asta ne poate da multă încredere pentru viitor, aspectul cel mai important.

Nu ne-am temut niciodată că putem pierde, pentru că am mai revenit de multe ori în repriza a doua. Rezervele au făcut în cele din urmă diferenţa. Poate dacă aş fi început titular, nu mai înscriam”, a spus omul lui Man. United.

Belgia  2-1   Algeria

Stadion: Mineirao – Belo Horizonte, spectatori: 56.800.

Au marcat: Fellaini 70, Mertens 80 / Feghouli 25 pen.

Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Dembele (Fellaini 65),  Witsel, De Bruyne – Chadli (Mertens 46), Lukaku (Origi 58), Hazard. Selecţioner: Marc Wilmots.

M’Bolhi – Mostefa, Bougherra, Halliche, Ghoulam – Taider, Medjani (Ghilas 84), Bentaleb – Feghouli, Mahrez (Lacen 71), Soudani (Slimani 66). Selecţioner: Vahid Halihodzici.

Cartonaşe galbene: Vertonghen 24 / Bentaleb 34.

Arbitru: Marco Rodriguez (Mexic).